GÜNE BAKAN GÜNEŞ PANELLERİ

Suya hızlı bir şekilde dalış yapabilen balıkçıl kuşların hızlı trenlere ilham olması,Yusufçuk böceğinin kanat sisteminin helikopter firmalarının tasarımlarına ilham olması ve günümüzde geliştirilen bazı robotlarında böceklerin yapısının araştırılıp yapılması ile bazı canlılar teknolojik tasarımların yapı taşı haline gelmiştir.

Ayçiçeğini taklit eden  bu teknolojiyi ise birlikte inceleyebiliriz.Bu teknoloji günebakan ya da diğer adıyla ayçiçeğinden ilham alınarak yapılan güneş panelleri diyebiliriz.

Bilindiği üzere ayçiçekleri güneş ışınlarına doğru yönelim göstermektedir.Gün boyu güneşi en iyi alabilecek açıyla hareket edebilirler. Ayçiçeğinin bu yönelim hareketi güneş panelleri için bilim adamlarının dikkatinden kaçmamış.

Bilim adamlarının güneş panellerindeki hedefi, enerjinin maksimum verim , minimum maliyet ile sunmak istemeleridir. Bu hedef dikkate alındığında güneş panelinin güneşin açısal hızını takip edebilmesi ve sürekli güneşe doğru yönelmesi olmuştur. NASA danışmanı ve film yönetmeni olan James Cameron’ın film setlerinde bu teknolojiden faydalandığını görmüş olmak hayatımızı kolaylaştırdığını ispatlar niteliğindedir. Bu teknoloji gün ışığı ile birlikte yapraklarını kendisi açıp ayçiçeği gibi hareket ederek enerjiyi kendi gövdesinde depolar.Bunu da minimum alanda yaparak güneş panelleri arasında farkını belli eder.

Güne bakan güneş panellerine verilebilecek en iyi örnek Avusturyalı bir şirket tarafından geliştirilen SmartFlower diyebiliriz. Basitçe kurulumu ile ön plana çıkıyor.Her yere entegre edilebilen bir ürün. Tek yapmanız gereken şirketin montajcılarından birisinin sizin sitenize , bahçenize ya da istediğiniz her yere kurulumu talep etmektir. Hızlı bir montaj sayesinde eviniz ya da işiniz için temiz enerj üretebileceksiniz.Üstelik taşımak zorunda kaldığınızda kolayca paketlenebilir ve yeni bir yere taşınabilir imkanı oldukça kolay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir