LİBYA’NIN DİKTATÖR ADAYI HAFTER KİMDİR?

General Halife Hafter Libyalı asker ve siyasetçidir. Sovyetler Birliği’nde askeri eğitim aldı ve Libya Silahlı Kuvvetleri’ne katıldı.1969 ‘da Libya’da Kral İdris’in Kaddafi tarafından devrilmesinde Hafter’ın Kaddafi’ye destek olması büyük paya sahip.

Hafter 1986’da ise Fransa destekli Çad güçleri tarafından yeniliyor. (Bu arada bilginiz olması için Çad ülkesi Libya’nın güneyinde yeralan komşusudur.) Çad güçleri Hafter ve 300 askeri esir aldı.Bu tarihten itibaren Kaddafi Hafter’ı CIA ajanı olarak suçlamaya başlıyor.

Hafter yıllarca hapis yattıktan sonra 1990’da CIA ile anlaşarak serbest kaldığı iddaları var. Hafter’ın serbest kaldıktan sonra ABD’ye sürgüne gitmesi ve burada CIA merkez ofisine yakın bir yere taşınması bu iddaları doğrular niteliğinde.1990’dan 2011 yılına dek deHafter’ın Kaddafi’yi devirmek için çalışmalar yaptığı söyleniyor.

2011 de Kaddafi karşıtı gösteriler artınca Hafter Libya’ya geri dönüyor.Kaddafi devrildikten sonra da 2 yıl yargılanma süreci başlıyor. Ancak yargılanma sürecinde herhangi bir sonuç çıkmıyor.

Yenilenen seçimlerde 2015’de Tobruk Meclisi tarafından Libya Ulusal Ordusu komutanı seçiliyor.2015’da Bingazi’yi geri alıyor ve İslamcı Gruplarla mücadele ettiği öne sürülüyor.

Bu zamandan sonra Hafter,  Trablus yönetimine bağlı güçlerin  Trablus’a yapılan saldırılarının durdurulmasını sağlamasında ve yine Hafter karşıtı güçlerin Giryan kentini almalarından da Türkiye’yi sorumlu tutuyor.Bu oluşumda 6 Türk’ün alıkonulduğunu biliyoruz.Bu alıkonulmanın da Hafter yüzünden olduğunu anlıyoruz.
libya-nerede

Libya’da Hafter’ı Kim, Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni Kim Destekliyor

Merkezi Trablus’ta bulunan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni Birleşmiş Milletler,  Türkiye, Avrupa Birliği  destekliyor.

Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi’ni yani General Hafter’ı Mısır, Suudi Arabistan, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ve kısmen Rusya destekliyor. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir